Hozam

A hozam megmutatja, hogy egységnyi befektetett pénzzel mennyit kereshetsz. Bár konkrét forint (dollár, euró stb.) értékben is megadható, de általában százalékban adják meg, a leggyakrabban éves szinten.

Tehát ha egy bármilyen pénzbefektetés hozama 10 százalék, az azt jelenti, hogy 10 százalékkal több pénzzel gazdagodik a befektetésed. Így például 100 000 forintra egy év múlva 110 000 forintot kapsz vissza.

Ez azonban úgynevezett bruttó hozam. Amit ténylegesen szabadon felhasználhatsz, az a nettó hozam.

A kettő között az adó, kezelési költség, egyéb pénzintézeti költségek jelentik a különbséget.

Te értelemszerűen a nettó hozammal számolhatsz, mint szabadon elkölthető hozammal. Ha TBSZ számlán keletkezett a hozam, akkor 5 év leteltével a személyi jövedelemadót, kamatadót nem kell kifizetned.

Ezek is érdekelhetnek

  • Befektető részvényt vásárol mobiltelefonról és laptopról
    Befektetés

    Amit mindig is tudni akartál a részvényekről és a részvényvásárlásról

    Érdekelnek a részvények és részvényvásárláson gondolkodsz? Bizonyára jó érzés lehet, hogy a kiválasztott cégek tulajdonosa, részvényese leszel, ők pedig ezzel beszállnak a vagyonod gyarapodásába. Azonban, ha ez egy eseménymentes, gondtalan, egyenes út lenne, akkor a sokkal alacsonyabb kamatozású bankbetétek helyett nyilván mindenki ezt csinálná. De nem ez a helyzet. Éppen ezért kell sok mindenre odafigyelned a részvénybefektetések esetén, hiszen a legnagyobb hozamú pénzügyi befektetés egyben a legtöbb odafigyelést is igényli.

    frissítve: 2024. március 18.
  • Befektetési alapokban felgyűlt pénz
    Befektetés

    Befektetési alapok: Így érdemes választanod

    A befektetési alapok egy jó választás a pénzügyi piacon, hiszen a kezelésük hasonlóan egyszerű, mint a bankbetéteké. Viszont, azokkal ellentétben itt akár el is veszítheted a pénzed egy részét. Ezért célszerű tisztában lenned a kockázatokkal, mielőtt befektetsz, mert a végeredmény nem biztos, hogy az lesz, amire a befektetéskor számítottál. Fogjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 26.
  • Kislány számológéppel kiszámolja a megtakarítási számla kamatát
    Befektetés

    Megtakarítási számla: megmutatjuk mikor érdemes ebben tartanod a pénzed

    Mindannyiunk életében eljön egy olyan időszak, amikor spórolnunk kell, hiszen olyan céljaink vannak, melyeket a megszokott költségvetéssel nem tudnánk elérni. Ilyenkor a havi megtakarítás mellett fontos, hogy a pénzed elérhető legyen, de gyarapodjon is. Még fontosabb, hogy ne lásd mindennap az egyenlegedet, hiszen akkor könnyen elcsábulhatsz és elköltheted. Ezekre nyújt jó megoldást a megtakarítási számla, ami ötvözi a banki folyószámlák és a lekötött betétek előnyeit, bár inkább a folyószámlákra hasonlítanak. Bemutatjuk az előnyeit is és azt is, hogy mikor ne használd.

    frissítve: 2024. március 25.